Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rachunkowość przy wyborach

08 maja 2019 | Rachunkowość | Agnieszka Sadowska

Diety wypłacane członkom obwodowych komisji wyborczych za wykonywanie ich obowiązków, także podczas głosowania do Europarlamentu, podlegają zwolnieniu z PIT do limitu 3000 zł miesięcznie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej, 26 maja 2019 r. Polacy zdecydują, kto w nim zasiądzie. Zanim jednak lokale wyborcze zostaną otwarte, wszystkie sprawy organizacyjne powinny zostać dopięte na ostatni guzik. Z podatkowego punktu widzenia istotne jest ustalenie zasad opodatkowania przychodów osiągniętych przez członków obwodowych komisji wyborczych.

Przychód z działalności wykonywanej osobiście

Zasady wynagradzania członków komisji wyborczych reguluje ustawa z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks Wyborczy (DzU z 2018 r., poz. 754 ze zm.) oraz uchwała nr 6/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z 27 lutego 2019 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego oraz sposobu dokumentowania dni zwolnienia od pracy (MP z 2019 r., poz. 261). Zgodnie z brzmieniem § 3 przywołanej uchwały, członkom komisji, w związku z wykonywaniem zadań w kraju, przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów, na zasadach określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11349

Wydanie: 11349

Spis treści
Zamów abonament