Rachunkowość przy wyborach
Diety wypłacane członkom obwodowych komisji wyborczych za wykonywanie ich obowiązków, także podczas głosowania do Europarlamentu, podlegają zwolnieniu z PIT do limitu 3000 zł miesięcznie.
Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej, 26 maja 2019 r. Polacy zdecydują, kto w nim zasiądzie. Zanim jednak lokale wyborcze zostaną otwarte, wszystkie sprawy organizacyjne powinny zostać dopięte na ostatni guzik. Z podatkowego punktu widzenia istotne jest ustalenie zasad opodatkowania przychodów osiągniętych przez członków obwodowych komisji wyborczych.
Przychód z działalności wykonywanej osobiście
Zasady wynagradzania członków komisji wyborczych reguluje ustawa z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks Wyborczy (DzU z 2018 r., poz. 754 ze zm.) oraz uchwała nr 6/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z 27 lutego 2019 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego oraz sposobu dokumentowania dni zwolnienia od pracy (MP z 2019 r., poz. 261). Zgodnie z brzmieniem § 3 przywołanej uchwały, członkom komisji, w związku z wykonywaniem zadań w kraju, przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów, na zasadach określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta