Jedzenie poza domem to już dla Polaków nie zbytek
Gastronomia | 60 proc. Polaków jada w restauracjach czy punktach gastronomicznych, to 20 proc. więcej niż rok wcześniej piotr mazurkiewicz
Wartość rynku HoReCa (hotele, restauracje, catering) w Polsce jest oceniana na 30,9 mld, a według analityków firmy doradczej PMR w ciągu minionych 12 miesięcy urósł on o 7 proc. Z kolei 2018 r. był także trzecim rokiem z rzędu, w którym branża odnotowała wzrost – w 2017 r. rynek urósł 7,2 proc., a w 2016 r. o 7,3 proc. Prognozy dla sektora HoReCa są pozytywne, w związku z dobrą kondycją polskiej gospodarki oraz wzrostem krajowej konsumpcji rynek w 2019 zwiększy się o ponad 6 proc. Kolejne lata dla sektora zapowiadają się również bardzo optymistycznie.
Polacy wydają na posiłki
– Rok 2018 był kolejnym korzystnym rokiem dla rynku gastronomicznego. Z roku na rok coraz więcej Polaków bywa w lokalach gastronomicznych, liczba gości w ubiegłym roku wzrosła o ponad 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając najwyższy poziom w ostatnim dziesięcioleciu. Również średnie miesięczne wydatki w lokalach po raz pierwszy przekroczyły poziom 100 zł – mówi Dorota Żukowska, ekspert ds. rynku gastronomicznego w GfK.
– Zwyżki te są skutkiem zmian zachodzących w stylu życia Polaków. Jedzenie i picie poza domem przestaje być okazją „odświętną", a staje się czynnością powszednią, naturalną i coraz bardziej codzienną. Potwierdzają to wyraźnie najbardziej popularne okazje odwiedzania punktów gastronomicznych, którymi są:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta