Zapewnienie pracownikom obiadu po godzinach leży w interesie firmy
Zatrudniony dostający ciepły posiłek w czasie pracy powyżej normalnych ośmiu godzin nie uzyskuje żadnego przysporzenia. Nie jest to dla niego nieodpłatne świadczenie, które pracodawca powinien doliczyć do pensji.
- Spółka świadczy usługi utrzymania ruchu maszyn i urządzeń w firmach produkcyjnych. Polega to na ciągłym nadzorze i serwisie maszyn i urządzeń kontrahentów w celu zapewnienia jakości i ciągłości produkcji. Zdarza się, że serwisanci muszą pracować w godzinach nadliczbowych, np. w przypadku awarii, nagłych zleceń czy w okresie remontów postojowych. Spółka zapewnia im możliwość spożycia ciepłego posiłku, finansowanego z jej środków obrotowych. Posiłki są zapewniane w przypadku nadgodzin przekraczających trzy godziny ponad standardowy 8-godz. dobowy czas pracy.
Zapewnienie posiłków pracownikom nie wynika z prawa pracy ani z obowiązujących w spółce wewnętrznych aktów prawa pracy. Spółka robi to we własnym interesie, w celu zwiększenia efektywności oraz motywacji pracowników. Posiłki mają postać wydzielonych porcji, które są dostarczane przez przedmiot zewnętrzny. Spółka ewidencjonuje, którzy pracownicy wyrazili chęć skorzystania z posiłków i jest w stanie ustalić wartość posiłku przypadającego na jednego, konkretnego pracownika. W żaden sposób nie weryfikuje natomiast w jakim zakresie pracownicy skorzystali z przysługujących im posiłków. W przypadku rezygnacji z posiłku pracownikowi nie przysługuje z tego tytułu ekwiwalent czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta