Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez bólu i cierpienia

08 maja 2019 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty
źródło: Shutterstock

Piotr Kosmaty Służby prowadzące czynności operacyjno-rozpoznawcze muszą pamiętać o swoich standardach.

Obowiązek ścigania przestępstw wypełniany jest równocześnie na dwóch płaszczyznach: formalnoprocesowej, określonej przez przepisy kodeksu postępowania karnego, i operacyjnej, określonej w licznych ustawach regulujących działalność policji i innych służb, takich jak: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczna, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Celno-Skarbowa, Żandarmeria Wojskowa, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Biuro Ochrony Rządu.

Na podstawie tych ustaw wydano wiele rozporządzeń wykonawczych, zarządzeń i rozkazów regulujących szczegółowo materię działalności operacyjnej organów służb policyjnych i specjalnych. Wśród wskazanych aktów podustawowych wyróżnić można te, które mają charakter jawny, i opatrzone gryfem tajności lub poufności. Rozwiązanie takie jawi się jako oczywiste, mając na uwadze rodzaj regulowanych prawem czynności.

Istota czynności operacyjno- rozpoznawczych

Łatwo zatem zauważyć, że działalność operacyjna określana od 1983 r., kiedy to uchwalona została ustawa o ministrze spraw wewnętrznych i zakresie działania podległych mu organów, mianem czynności operacyjno-rozpoznawczych regulowana jest sporą ilością norm prawnych. Niepodważalny również pozostaje wzrost znaczenia działań operacyjnych policji i innych służb na froncie walki z przestępczością. Trudno w konsekwencji nie zauważyć stale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11349

Wydanie: 11349

Spis treści
Zamów abonament