Jedyny wspólnik też tworzy zgromadzenie
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć jednego wspólnika (art. 151 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Ze względu na możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników takiego podmiotu jest to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej przez jedną osobę. Nie można jednak zapominać, że z uwagi na posiadaną osobowość prawną spółka z o.o. działa przez swoje organy, a zwłaszcza przez zarząd oraz zgromadzenie wspólników.
Ramy działania organów wyznacza k.s.h., a złamanie niektórych postanowień kodeksu prowadzi do nieważności czynności prawnych podejmowanych przez spółkę. Ważne jest więc dla wspólników jednoosobowych spółek z o.o., aby niestosowali zbyt często zasady „spółka to ja" i dbali o formalne aspekty jej działania.
Co stanowi kodeks
Kodeks spółek handlowych odnosi się bezpośrednio do wspólników jednoosobowych spółek z o.o. w dwóch artykułach. Po pierwsze art. 173 § 1 k.s.h. stanowi, że w przypadku gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi albo jedynemu wspólnikowi i spółce, oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, chyba że ustawa stanowi inaczej. Po drugie art. 156 k.s.h. stanowi, że w spółce jednoosobowej jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników zgodnie z przepisami niniejszego działu. Przepisy o zgromadzeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta