Zmiany w rozliczaniu finansowania samochodu
Grzegorz Olszewski, dyrektor generalny GO-leasing sp. z o.o.
Rok 2019 przyniósł polskim przedsiębiorcom poważne zmiany w zakresie rozliczania finansowania samochodu w firmie. Które z nich są najistotniejsze?
Grzegorz Olszewski: Zmiany, które weszły w życie od 2019 r., są związane wyłącznie z podatkiem dochodowym i dotyczą tylko aut osobowych użytkowanych przez przedsiębiorców w celach firmowych i prywatnych. Od tego roku podniesiono limit amortyzacji samochodu osobowego z 20 tys. euro (ok. 86 tys. zł) do 150 tys. zł i dotyczy to także umów leasingu. Wcześniej takiego limitu nie było, co powodowało, że opłaty leasingowe, nawet bardzo luksusowego auta, można było w całości zaliczać do kosztów podatkowych. Obecne reguły spowodowały, że korzyści z leasingu samochodu są już porównywalne podatkowo do zakupu za gotówkę czy na kredyt. Przewaga leasingu polega jednak na tym, że opłaty leasingowe możemy zaliczyć do kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta