O jakości materiałów budowlanych w Polsce
Konkurencyjność i perspektywy w budownictwie były głównym tematem debaty zorganizowanej 18 września br. w redakcji „Rzeczpospolitej". jerzy ziemacki
Eksperci podczas dyskusji skupili się przede wszystkim na kwestii jakości materiałów budowlanych w naszym kraju. Wzmożone kontrole głównego inspektora nadzoru budowlanego wykazały w tej kwestii wiele nieprawidłowości. W 2018 r. w co trzecim produkcie przeznaczonym dla branży budowlanej opisane parametry podane przez producenta nie były zgodne z rzeczywistością.
Jest coraz lepiej
– Jeszcze w 2014 r. nieprawidłowości dotyczyły ponad 45 proc. wyrobów. Obecnie dotyczą już tylko 33 proc. – stwierdził inspektor Krzysztof Piątek, zastępca głównego inspektora nadzoru budowlanego ds. kontroli i wyrobów budowlanych. – Sytuacja jest poważna, choć lepsza niż kilka lat temu, gdy zaczynaliśmy nadzór – relacjonował Krzysztof Piątek. Badania pobranych próbek materiałowych prowadzone są w zaawansowanych technologicznie laboratoriach. Najwyższa przewidziana prawem kara finansowa wymierzana przez inspektorat wynosi 100 000 zł.
– Obywatele coraz częściej narzekają na jakość zastosowanych materiałów budowlanych. Trafiają do nas sprawy dotyczące odpadających tynków, przeciekających dachów, pękających płytek. Najwięcej spraw budowlanych wymagających zbadania dotyczy drzwi i okien – mówiła podczas debaty Małgorzata Rothert, miejski rzecznik konsumentów. – Coraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta