Długa droga do impeachmentu
Powołując się na artykuł II § 4 Konstytucji Stanów Zjednoczonych, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiedziała wszczęcie procedury usunięcia prezydenta Donalda Trumpa z urzędu. Amerykańska ustawa zasadnicza przewiduje rozpoczęcie procesu impeachmentu w przypadku podejrzenia o „zdradę, przekupstwo lub inne wysokie przestępstwa i wykroczenia", których dopuścił się szef rządu.
Termin „high crimes and misdemeanors" wywodzi się bezpośrednio z brytyjskiego prawa zwyczajowego. Dotyczył przestępstw, za które Izba Gmin miała prawo odsunąć urzędników koronnych każdego szczebla od pełnienia obowiązków. W 1788 r., zaledwie kilka miesięcy po uchwaleniu amerykańskiej konstytucji, Alexander Hamilton rozpoczął kampanię przekonywania legislatur poszczególnych stanów do ratyfikacji federalnej ustawy zasadniczej. Zdając sobie sprawę, że największe obawy budzi nowo utworzony urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, stworzył pojęcie „niewłaściwe postępowanie osób pełniących funkcje publiczne". Dzięki temu kongresmeni i senatorowie otrzymali prawo do subiektywnej oceny zachowania i sposobu sprawowania urzędu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta