Z oceną szkody wiążą się wydatki na eksperta
Sądy mają oceniać indywidualnie, czy sporządzenie ekspertyzy było niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania.
Problematyka kompensacji szkody w ramach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest wciąż żywa w judykaturze Sądu Najwyższego. Dowodem tego jest choćby ostatnia uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 2 września 2019 r. (sygn. III CZP 99/18)
Wątpliwości miał rzecznik
Poruszana w tej uchwale materia dotyczy rekompensaty w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kosztów prywatnej ekspertyzy rzeczoznawcy poniesionych przez cesjonariusza na przedsądowym etapie likwidacji szkody. Wątpliwości w tej materii zgłosił rzecznik finansowy, zdaniem którego w orzecznictwie sądów powszechnych są rozbieżności.
Wydaje się jednak, że w sądach powszechnych w całości została zaaprobowana wykładnia zaprezentowana w uchwale Sądu Najwyższego z 18 maja 2004 r. (sygn. III CZP 24/04). W tym orzeczeniu Sąd Najwyższy uznał, że w skład szkody wchodzą zarówno wydatki, jak i koszty związane ze zdarzeniem wywołującym szkodę. Każdorazowo ocena celowości tych wydatków podlega ocenie sądu. Trudno zatem zarzucać orzecznictwu, że in casu odmiennie ocenia związek przyczynowy. Co więcej, w uchwale tej sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta