Akta to nie jest oczywiste miejsce na ostrzeżenia
Alina Giżejowska Możliwość sporządzania i gromadzenia notatek służbowych jest uznawana za praktyczne narzędzie w bieżącym zarządzaniu pracownikami.
Pracodawcy widzą potrzebę korzystania z notatek służbowych, ponieważ chcą mieć skuteczną możliwość ostrzeżenia pracowników o nieprawidłowościach w ich pracy lub o elementach, które powinny ulec poprawie. Ta potrzeba wynika również stąd, że często w sprawach dotyczących rozwiązania umowy o pracę można usłyszeć od sądu pracy argument, że skoro w aktach osobowych nie ma kar porządkowych, to znaczy, że powód był wzorowym pracownikiem. Teza ta byłaby historycznie do obrony. Ale odkąd w 2004 r. z art. 108 § 1 k.p. wykreślono możliwość nałożenia kary porządkowej za nieprzestrzeganie regulaminu pracy, realnie przepis art. 108 § k.p. nie daje możliwości wymierzenia kary porządkowej za wiele działań lub zachowań pracownika. Dlatego pracodawcy poszukują możliwości utrwalania takich nieprawidłowości, które nie kwalifikują się do kar porządkowych. Jednak nie znajdują w tym zakresie wsparcia w orzecznictwie.
Powiedzieć, że Sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta