Dylematy nie tylko ukraińskie
Czy można myśleć o pełnym odzyskaniu Donbasu?
Od wielu miesięcy sytuacja polityczna na Ukrainie jest przedmiotem zainteresowania światowych mediów i oczywiście międzynarodowych polityków. Dzieje się tak, po pierwsze, ze względu na poważne zmiany na wewnętrznej scenie politycznej. Znaczna część klasy politycznej została zmieciona przez zwycięstwo prezydenckie i parlamentarne partii Sługa Narodu pod przywództwem byłego aktora Wołodymyra Zełenskiego. Polski prezydent słusznie zareagował szybko i doprowadził do spotkań z prezydentem Zełenskim.
W ostatnich tygodniach sprawy ukraińskie pojawiły się nawet na czołówkach mediów za sprawą doniesień o kontaktach administracji amerykańskiej i samego prezydenta Trumpa z ukraińskim prezydentem. Wg częściowo ujawnionych stenogramów Amerykanie mieli domagać się pomocy prawnej przeciwko synowi J. Bidena, groźnego konkurenta Trumpa w nadchodzącej kampanii prezydenckiej. W USA wrze i opozycja domaga się rozpoczęcia procesu odwołania (impeachmentu) prezydenta ze stanowiska.
List intencyjny
Znacznie mniej uwagi, a szkoda, mediów i polityków zwróciła sprawa przyjęcia tzw formuły Steinmeiera. 2 października rosyjskie media (sic!) poinformowały, iż dzień wcześniej, w ramach Mińskiej Grupy Kontaktowej, doszło do przyjęcia propozycji Steinmeiera. W 2015 roku, pełniąc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta