Współdzielenie zamiast posiadania – rewolucja na ulicach
MaaS, czyli mobilność jako usługa, to nowy trend, który podbija polskie miasta i stanowi odpowiedź na kluczowe wyzwania, z którymi mierzą się metropolie.
Zapanowała wręcz moda na „nieposiadanie". Współdzielone (z ang. sharing) są dziś mieszkania (taką usługę oferuje np. Airbnb) i samochody (carsharing). MaaS, z ang. Mobility-as-a-Service, wpisuje się więc w inny trend – ekonomię współdzielenia, potocznie nazywaną również czasami „uberyzacją" usług.
Trend zyskuje na znaczeniu, bo odpowiada na wyzwania współczesnych miast (korki, brak miejsc do parkowania, ograniczanie smogu). – Współdzielona mobilność pomaga te problemy rozwiązywać. Stanowi realną alternatywę komunikacyjną i nową jakość, odmienną od transportu indywidualnego czy komunikacji zbiorowej – wskazuje Zbigniew Domaszewicz, ekspert serwisu SmartRide i współautor pierwszego raportu o polskim rynku współdzielonej mobilności. Jak podkreśla, ta otwiera nowy rozdział w historii miejskiego transportu. – Nie w kontrze do dotychczasowych modeli, ale jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta