Nauka i biznes – czyli małżeństwo z rozsądku
goSPODARKA | Współpraca polskich uczelni oraz przedsiębiorców nabiera w Polsce tempa katarzyna kucharczyk
Przedsiębiorcy zarzucają naukowcom brak zainteresowania realnymi potrzebami gospodarki, koncentrowanie się na kwestiach czysto technicznych, odmienne podejście do czasu i kosztów oraz szwankującą komunikację. Naukowcy z kolei podkreślają, że dla nich nadrzędnym celem jest rozwój nauki, a nie komercjalizacja pomysłów. Na szczęście obu grupom coraz częściej udaje się znaleźć złoty środek. Jak przebiega współpraca nauki z biznesem i jakie są największe wyzwania? Zapytaliśmy o to przedstawicieli wiodących uczelni.
Pod lupą Kraków ....
W gronie tych, które bardzo szybko odpowiedziały na nasze pytania, była m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza. Podkreśla ona, że współpraca z biznesem i przemysłem to jedno z kół zamachowych jej działalności.
– Korzyści są obopólne. Zawierane umowy procentują wspólną realizacją projektów badawczo-rozwojowych, wymianą kadry między uczelnią a firmami, organizacją staży i praktyk dla studentów czy poszerzeniem oferty zajęć prowadzonych przez praktyków z firm. Wiele przestrzeni laboratoryjnych na uczelni to pracownie wyposażane w ramach umów z firmami – mówi Natalia Bujak z biura prasowego uczelni. Dodaje, że jednym z przykładów jest Laboratorium Jakości Energii Elektrycznej – pokłosie współpracy AGH z Tauronem.
Jakie są wyzwania związane ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta