Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy śmierć bliskiego narusza dobra osobiste

09 października 2019 | Orzecznictwo | Aleksander Daszewski

Aleksander Daszewski Zakład ubezpieczeń winien z polisy OC wypłacić bliskim ofiary śmiertelnej wypadku nie tylko stosowne odszkodowanie, ale i zadośćuczynienie 
za krzywdę moralną obciążającą sprawcę wypadku – uznał w jednym 
z wyroków Sąd Najwyższy.

Od kilku lat obserwujemy ewolucję orzecznictwa związanego z dopuszczalnością zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej na skutek zdarzeń powstałych przed wprowadzeniem art. 446 § 4 kodeksu cywilnego.

Znaczenie dla ugruntowanej już linii orzeczniczej w odniesieniu do omawianego zadośćuczynienia mają dwa orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku: z 14 grudnia 2007 r. (sygn. I ACa 1137/07 ) oraz z 23 września 2005 r. (sygn. I ACa 554/05), w których sąd uznał, że śmierć osoby bliskiej spowodowana przez osobę trzecią stanowi naruszenie dobra osobistego najbliższych członków rodziny zmarłego. W pierwszym z przywołanych wyroków sąd stwierdził, że spowodowanie śmierci osoby bliskiej męża i ojca – stanowi naruszenie dobra osobistego najbliższych członków rodziny zmarłego np. w postaci prawa do życia w związku małżeńskim czy też życia w pełnej rodzinie. W drugim zaś sąd przyjął, że szczególna więź rodziców z dzieckiem, przysługująca zarówno dziecku, jak i rodzicom w prawidłowo funkcjonującej rodzinie, zasługuje na status dobra osobistego, podlegającego ochronie prawnej przewidzianej w art. 24 § 1 k.c.

Szkoda niemajątkowa

Podobnie jeszcze przed nowelizacją kodeksu cywilnego wprowadzającą instytucję zadośćuczynienia po śmierci najbliższego członka rodziny niektóre sądy, orzekając odszkodowanie z art. 446 § 3 k.c., uwzględniały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11479

Wydanie: 11479

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament