Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wprowadzenie zmian na fakturze ma swoje ograniczenia

09 października 2019 | Orzecznictwo | Tomasz Krywan

Tomasz Krywan Możliwość korekty faktury, wystawionej w warunkach art. 108 ust. 1 ustawy 
o podatku od towarów i usług, uzależnione jest od tego, czy korekta taka eliminowała ryzyko uszczupleń w budżecie – uznał NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 czerwca 2019 r. (sygn. I FSK 915/17) wypowiedział się na temat dopuszczalności korygowania faktur, do których ma zastosowanie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Z wyroku tego wynika, że możliwość taka istnieje, jednak jest istotnie ograniczona.

Z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Przepis ten określa swoistą sankcję dla podmiotów wystawiających faktury. Polega ona na tym, że niezależnie od tego, czy w danym przypadku wystąpiła podstawa opodatkowania podatkiem VAT, jak również niezależnie od rozmiarów i konsekwencji podatkowych tego obrotu każdy wystawca tzw. pustej faktury powinien się liczyć z koniecznością zapłaty wykazanego w niej podatku (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 6 października 2017 r., sygn. I SA/Kr 686/17).

Istnieją wątpliwości, czy faktury, do których ma zastosowanie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, mogą być przez podatników korygowane. Właśnie tej kwestii dotyczy omawiany wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 czerwca 2019 r. (sygn. I FSK 915/17).

Problem po kontroli

W 2014 r. w spółce z o.o. B. została przeprowadzona kontrola rozliczeń w zakresie podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11479

Wydanie: 11479

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament