Należy dopieszczać sektory z największym potencjałem
WOJCIECH KAMIENIECKI | Konieczna jest edukacja i promowanie dobrych pomysłów – mówi dyrektor NCBR
Gdzie w całym gospodarczym ekosystemie jest miejsce na współpracę nauki z biznesem? Jak należy oceniać jej jakość w Polsce – poprawia się?
Współpraca biznesu z nauką to warunek sine qua non rozwoju naszej gospodarki, stworzenia jej konkurencyjności. Dobrym przykładem jest tutaj polski sektor IT, gdzie zarówno strona biznesowa, jak i naukowa są na wysokim poziomie. To sprawia, że jesteśmy w awangardzie różnych usług, np. bankowości elektronicznej, która jest w światowej czołówce pod względem stosowanych rozwiązań.
Powoli korzyści ze współpracy nauki i biznesu są też dostrzegane także w innych branżach, w czym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma swój udział. Każdy projekt kwalifikowany u nas do dofinansowania musi mieć mocny komponent badawczy.
Wielokrotnie powtarza się, że Polska powinna postawić na innowacyjność. Ale jak przekonać firmy do inwestycji w nowe technologie, w badania i rozwój?
Możemy mówić o dwóch elementach ściągających biznes w kierunku nauki. Po pierwsze, edukacja. Prowadzenie jej na szeroką skalę wymaga środków, ale nie są to środki stracone. Procentują w przyszłości. Taką edukację, na miarę naszych możliwości, również w Centrum prowadzimy.
Po drugie, promowanie dobrych pomysłów, które uwzględniają ten pożądany kierunek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta