Przed, w trakcie, po głosowaniu
Prezentujemy ostatnią część Słowniczka Wyborczego, w którym podaliśmy wszystkie najważniejsze terminy i zadania dla przeprowadzających i uczestniczących w głosowaniu.
Cisza wyborcza
Na 24 godziny przed wyborami, a więc w piątek, 11 października 2019 roku o godzinie 24.00, kampania wyborcza dobiega końca. W tym samym momencie rozpoczyna się okres tzw. ciszy wyborczej. W jej trakcie nie można publicznie nakłaniać do głosowania na konkretnego kandydata, zakazane jest roznoszenie ulotek, rozwieszanie plakatów, organizowanie spotkań wyborczych.
Dopuszczalne jest natomiast prowadzenie kampanii profrekwencyjnej, celem zachęcania jak największej liczby wyborców do udziału w głosowaniu.
Naruszenie ciszy wyborczej, czyli m.in. wywieszanie plakatów czy też podawanie sondaży przedwyborczych, można zgłaszać policji lub prokuraturze.
Jak przygotować się do wyborów?
Głosowanie poza miejscem zamieszkania – zaświadczenie o prawie do głosowania
Jeśli w dniu wyborów przebywać będziemy poza swoim miejscem zamieszkania, możemy wystąpić do „naszej" gminy o zaświadczenie uprawniające do głosowania w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Zaświadczenia takie – wydawane najpóźniej 11 października 2019 r. – możemy odebrać osobiście lub przez osobę posiadającą nasze pisemne upoważnienie.
Głosowanie przez pełnomocnika
Głosowanie przez pełnomocnika przysługuje wyborcom o umiarkowanym lub znacznym stopniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta