Zmiany organizacyjne w firmie i zwolnienia
Rafał Krawczyk Likwidacja stanowiska, z którym jako jedynym powiązane są fachowe funkcje, oznacza likwidację jedynego miejsca pracy tego rodzaju i nie trzeba porównywać pracownika, który odchodzi, z innymi – wynika z jednego z wyroków.
W wyroku z 9 maja 2019 r. (sygn. I PK 40/18) Sąd Najwyższy uznał, że przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być w szczególności likwidacja stanowiska pracy rozumiana jako zmiana struktury organizacyjnej zakładu pracy, polegająca na likwidacji jedynego lub wszystkich stanowisk pracy danego rodzaju i powodująca konieczność zwolnienia wszystkich pracowników zatrudnionych na tym stanowisku lub stanowiskach. Tak rozumiana likwidacja stanowiska pracy jest sama w sobie wystarczającą przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę. W takich przypadkach nie ma konieczności porównywania pracowników i stosowania kryteriów doboru do zwolnienia.
Orzeczenie to tłumaczy, jak powinien postąpić pracodawca likwidujący stanowiska jednostkowe występujące w jego strukturze organizacyjnej, i wpisuje się w dotychczasową linię orzeczniczą dotyczącą tej problematyki.
Uzasadniona przyczyna
W orzecznictwie jednolicie przyjmuje się, że likwidacja etatu może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Teza ta jest powszechnie akceptowana w orzecznictwie Sądu Najwyższego, poczynając od orzeczeń dawniejszych (np. wyrok SN z 23 maja 1997 r., sygn. I PKN 176/97), a na najnowszych, np. wyroku SN 25 lutego 2016 r. (sygn. II PK 357/14), kończąc. Pracodawca likwidujący stanowiska musi pamiętać o tym, że jego decyzje o charakterze organizacyjnym skutkujące likwidacją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta