Rzeczywistość gospodarcza po trzech dekadach wolnej Polski
Nikt nie ma dzisiaj wątpliwości, że to miliony małych polskich przedsiębiorców stoją za obecnym sukcesem gospodarczym naszego kraju. A wszystko rozpoczęło się 23 grudnia 1988 r.
Jakie były kluczowe momenty polskiej transformacji gospodarczej? Patrząc z perspektywy lat, jaki jest jej bilans? Co udało nam się wykonać, a co potrzebujemy jeszcze zmienić? Odpowiedzi szukali uczestnicy debaty „Rzeczywistość gospodarcza trzech dekad wolnej Polski – od ustawy Wilczka do konstytucji biznesu", która odbyła się podczas Kongresu 590.
Dyskusję rozpoczął prof. Konrad Raczkowski z Narodowej Rady Rozwoju, który przedstawił krótką listę najważniejszych etapów, jakie przechodziła gospodarka przez ostatnie 30 lat. – Jako pierwszą musimy wymienić ustawę Wilczka, która weszła w życie w 1988 r. Później mieliśmy tzw. terapię szokową nazywaną niesłusznie „planem Balcerowicza", gdyż tak naprawdę był to plan napisany przez Sachsa/Sorosa. Leszek Balcerowicz był jego wykonawcą po stronie rządowej. Dalej mieliśmy kolejne etapy denominacji i upłynnienia złotego. Przeprowadziliśmy także wielki program prywatyzacji, który tylko do roku 2012 objął ponad 7,5 tys. przedsiębiorstw – wymieniał.
Jakie były te lata? Czy zmiany, które wymienił profesor, były pozytywne. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. – Podsumowując ostatnie 30 lat przemian gospodarki, możemy śmiało powiedzieć, że był to wielki sukces. Inna kwestia, czy ten sukces mógłby wyglądać inaczej. I tak np. musimy sobie zadać pytanie, czy prywatyzacja przeprowadzona takimi metodami była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta