Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczywistość gospodarcza po trzech dekadach wolnej Polski

09 października 2019 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Psujek
Podczas debaty eksperci wskazywali mocne i słabsze strony transformacji
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Podczas debaty eksperci wskazywali mocne i słabsze strony transformacji

Nikt nie ma dzisiaj wątpliwości, że to miliony małych polskich przedsiębiorców stoją za obecnym sukcesem gospodarczym naszego kraju. A wszystko rozpoczęło się 23 grudnia 1988 r.

 

Jakie były kluczowe momenty polskiej transformacji gospodarczej? Patrząc z perspektywy lat, jaki jest jej bilans? Co udało nam się wykonać, a co potrzebujemy jeszcze zmienić? Odpowiedzi szukali uczestnicy debaty „Rzeczywistość gospodarcza trzech dekad wolnej Polski – od ustawy Wilczka do konstytucji biznesu", która odbyła się podczas Kongresu 590.

Dyskusję rozpoczął prof. Konrad Raczkowski z Narodowej Rady Rozwoju, który przedstawił krótką listę najważniejszych etapów, jakie przechodziła gospodarka przez ostatnie 30 lat. – Jako pierwszą musimy wymienić ustawę Wilczka, która weszła w życie w 1988 r. Później mieliśmy tzw. terapię szokową nazywaną niesłusznie „planem Balcerowicza", gdyż tak naprawdę był to plan napisany przez Sachsa/Sorosa. Leszek Balcerowicz był jego wykonawcą po stronie rządowej. Dalej mieliśmy kolejne etapy denominacji i upłynnienia złotego. Przeprowadziliśmy także wielki program prywatyzacji, który tylko do roku 2012 objął ponad 7,5 tys. przedsiębiorstw – wymieniał.

Jakie były te lata? Czy zmiany, które wymienił profesor, były pozytywne. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. – Podsumowując ostatnie 30 lat przemian gospodarki, możemy śmiało powiedzieć, że był to wielki sukces. Inna kwestia, czy ten sukces mógłby wyglądać inaczej. I tak np. musimy sobie zadać pytanie, czy prywatyzacja przeprowadzona takimi metodami była...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11479

Wydanie: 11479

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament