Co to jest zorganizowana część przedsiębiorstwa
W obrocie gospodarczym coraz częściej spotykamy się z transakcjami polegającymi na nabyciu, podziale lub przejęciu spółki. Transakcje te mogą przybierać różne formy i mogą dotyczyć zarówno całego przedsiębiorstwa, jak i jego części.
Każda z nich wiąże się z wystąpieniem odmiennych skutków podatkowych, które powinny być przedmiotem analizy już na etapie planowania transakcji, szczególnie jeżeli ich przedmiotem jest nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej ZCP).
ZCP to wyodrębniony z przedsiębiorstwa pod względem organizacyjnym i finansowym zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, a przy tym gotowy do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo. W ten sposób pojęcie to zostało uregulowane na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (art. 2 pkt 27e u.p.t.u.), jak i na gruncie podatków dochodowych (art. 5a pkt 4 u.p.d.o.f. oraz art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p.).
Można sformułować trzy kryteria, które musi spełniać zespół składników materialnych i niematerialnych, aby można było go uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Zaliczamy do nich:
- wyodrębnienie organizacyjne i finansowe;
- przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne);
- możliwość funkcjonowania jako niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.
Ponadto, aby mówić o ZCP, przedmiotem transakcji musi być pewien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta