Jak skutecznie zmniejszyć ilość śmieci
Nie na konsumentach, ale bardziej na producentach opakowań, zwłaszcza plastikowych, ciążyć będzie obowiązek ich recyklingu i zastępowania ich produktami bardziej przyjaznymi dla środowiska.
Mają oni mało czasu, by przygotować się do uregulowań unijnych, co zapewne wiązać się będzie z kosztami, a te będzie musiał ostatecznie pokryć konsument. Ale producenci zwłaszcza z branży FMGC sami też dostrzegają problem opakowań i szukają ekologicznych rozwiązań.
Pełno odpadów wszędzie
Produkujemy bardzo dużo śmieci komunalnych. W 2017 r. w kraju zebrano blisko 12 mln ton odpadów komunalnych. To o 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Oznacza to zwiększenie ilości wytworzonych odpadów komunalnych na jednego mieszkańca Polski z 303 kg w 2016 r. do 311 kg w 2017 r.
Choć Polacy deklarują, że segregują śmieci, to wiele odpadów trafia do jednego kontenera, a gminy nie radzą sobie z ich przetwarzaniem. Tymczasem za nieosiągnięcie 50 proc. poziomu recyklingu odpadów komunalnych w 2020 r. grożą wysokie kary. Przy obecnym stopniu przetwarzania odpadów kary wydają się nieuniknione – do recyklingu materiałowego plastiku, szkła, metali i papieru trafia blisko 15 proc. odpadów.
Problemem jest niska jakość selektywnej zbiórki, a ponad 60 proc. odpadów wraca do systemu w postaci zmieszanej, odzyskać udaje się blisko 6 proc. z nich. Polacy, choć deklarują, że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta