Polacy nieufni wobec finansowych startupów
Dyrektywa PSD2 miała otworzyć młodym, innowacyjnym firmom dostęp do rynku. Problem w tym, że dwie trzecie z nas woli, by pieczę nad domowym budżetem sprawował bank – wynika z badań. Michał duszczyk
Polacy chcą korzystać z nowoczesnej tzw. otwartej bankowości. Jej napędem są fintechy, czyli startupy z branży finansowej. Drzwi do szerokiego wejścia na ten rynek otworzyła im unijna dyrektywa PSD2, która nad Wisłą obowiązuje od września. Czy jednak innowacyjne spółki podbiją nasze serca i portfele? Z badań RBL_ (laboratorium innowacji Alior Banku) i Kantar, które „Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza, wynika, że nie będzie to proste. Większość Polaków chce bowiem, by dostawcą takich innowacji był ich dotychczasowy bank. Tylko 28 proc. respondentów dopuszcza możliwość korzystania z usług fintechów.
Klucz to wiarygodność
Dwie trzecie Polaków korzystających z usług bankowych za pośrednictwem internetu i urządzeń mobilnych przyznaje, że chętnie skorzysta z możliwości, jakie daje otwarta bankowość. Respondenci stawiają jednak warunek: dostawcą powinien być bank – ich (66 proc.) lub jakikolwiek inny (35 proc.).
Miesiąc po wejściu w życie unijnej dyrektywy PSD2 klienci czekają na pierwsze rozwiązania zbudowane dzięki nowym możliwościom, które będą dostarczane przez zaufanych i certyfikowanych dostawców (tzw. TPP). ING Bank Śląski jako pierwszy bank na naszym rynku umożliwił już klientom podgląd kont i kart z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta