Na polski rynek magazynów banki patrzą dość entuzjastycznie
Cyfryzacja i automatyzacja procesów logistycznych są nieuchronne – mówi Jędrzej Dużyński, prezes Ideal Idea Formad.
Na rynku magazynów jest wciąż gorąco?
Po prawdziwie rekordowym 2018 roku i gorących trzech kwartałach 2019 polski rynek nieruchomości komercyjnych jest wciąż w znakomitej formie. Pierwsza połowa roku zostawiła rynek magazynowy z rekordową podażą, wysoką aktywnością najemców i niskim wskaźnikiem pustostanów. W stosunku do ubiegłego roku podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wzrosła aż o 18 proc., przy czym ponad 80 proc. magazynów znajduje się w rejonach Warszawy, Górnego Śląska, Polski środkowej, Poznania i Wrocławia.
Od mniej więcej pięciu lat doświadczamy sprzyjającej koniunktury gospodarczej, wzrostu rynku e-commerce, rozbudowy infrastruktury drogowej i napływu siły roboczej. To sprawia, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem magazynowym. Na fali dużego popytu powstają nowe inwestycje zarówno w lokalizacjach pozamiejskich, jak i w obrębie miast.
Zauważalna jest również kompresja stóp kapitalizacji dla nieruchomości logistycznych. To dowód na sprzyjającą koniunkturę i prognoza na utrzymanie się hossy na tym rynku, jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego na rynkach finansowych.
Budownictwo zmaga się z problemem braku rąk do pracy. Rosną koszty wykonawstwa, drożeją grunty. Jak radzą sobie deweloperzy magazynowi?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta