Usprawnienia w funkcjonowaniu samorządu
Organy jednostek samorządu terytorialnego będą działały na specjalnych zasadach. Wynikają one z nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. JAKUB DOROSZ-KRUCZYŃSKI
W nowelizacji została uregulowana wprost możliwość przeprowadzania obrad kolegialnych organów administracji publicznej za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Tryb zdalny został określony w dodanym art. 15zzx ustawy. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii mogą posługiwać się nim:
- rady gmin, rady powiatów, sejmiki wojewódzkie;
- zarządy powiatów i zarządy województw;
- organy związków jednostek samorządu terytorialnego (j.s.t.);
- organy związków metropolitalnych;
- regionalne izby obrachunkowe;
- samorządowe kolegia odwoławcze.
Uchwały i decyzje
Tryb zdalny może być stosowany do posiedzeń (sesji) organów odbywanych w pełnym składzie oraz do obrad ich organów wewnętrznych np. komisji. O wprowadzeniu zdalnego trybu obrad decyduje osoba uprawniona do przewodniczenia danemu organowi. Zdalny tryb może zostać wykonany w praktyce poprzez zorganizowanie posiedzenia (sesji) środków porozumiewania się na odległość lub korespondencyjnie. W trybie zdalnym uprawniane organy administracji publicznej mogą podejmować rozstrzygnięcia – uchwały (także te będące aktami prawa miejscowego), wydawać decyzje administracyjne itp.
PRZYKŁAD
Komisja oświaty rady miasta B....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta