Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile obywatele powinni o sobie wiedzieć

07 kwietnia 2020 | Prawo co dnia | Renata Krupa-Dąbrowska

Urząd Ochrony Danych Osobowych nie chce, by dzięki Geoportalowi istniał dostęp do ksiąg wieczystych. Toczy walkę z głównym geodetą kraju.

Dane z ksiąg wieczystych nie powinny być powszechnie dostępne w internecie – twierdzi prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W poniedziałek wystąpił do głównego geodety kraju o ograniczenie dostępu do nich na portalu Geoportal 2 (geoportal.gov.pl) do czasu wydania decyzji administracyjnej w tej sprawie. Wcześniej zawiadomił prokuraturę.

Granice jawności

Chodzi o to, że w wielu powiatach, wyszukując działkę w Geoportalu, można zobaczyć numer księgi wieczystej.

– Znając numer księgi wieczystej konkretnej nieruchomości, jesteśmy w stanie pozyskać bardzo wiele danych osobowych, które są w niej zawarte. Tymczasem numery ksiąg wieczystych są ujawniane w Geoportalu przez głównego geodetę kraju. Tak się dzieje, mimo iż był on wielokrotnie informowany o tym, że numer księgi jest w ocenie prezesa UODO daną osobową – wyjaśnia Adam Sanocki z UODO. Według niego UODO od dawna zabiega o to, by numery ksiąg wieczystych nie były jawne....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11628

Wydanie: 11628

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament