Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Straszne czasy dla menedżerów

07 kwietnia 2020 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Zwolnienia pracowników mogą być ubocznym efektem przepisów o odpowiedzialności podatkowej zarządów. ALEKSANDRA TARKA

 

Pandemia koronawirusa, która zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie, staje się też coraz bardziej zabójcza dla gospodarki. Unieruchomione firmy wchodzą w coraz większe turbulencje i za wszelką cenę starają się utrzymać płynność finansową. Niestety, jednym ze sposobów ratowania się są zwolnienia pracowników. Może to być także efekt uboczny przepisów regulujących odpowiedzialność zarządów za podatkowe długi spółek.

Właściwy moment

Jak przypomina Marcin Zarzycki, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii LTCA, ordynacja podatkowa co do zasady pozwala fiskusowi przenieść odpowiedzialność za długi podatkowe spółek na członków jej zarządu.

– Sposobem na uwolnienie się od odpowiedzialności przez zarząd jest wykazanie, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne, ewentualnie zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu. Problem w tym, że pojęcie „właściwy czas" nie jest zdefiniowane. W orzecznictwie do tej pory...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11628

Wydanie: 11628

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament