Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdalne obrady rady gminy

07 kwietnia 2020 | Dobra Administracja

Irena Wachowiak Szudra 31 marca weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Pośród licznych zmian regulujących stosunki publiczne i gospodarcze w okresie zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii, znalazły się również przepisy pozwalające na zwołanie i odbycie sesji rady gminy (powiatu, sejmiku województwa) w trybie zdalnym.

Zapis w tej materii nie został wprowadzony na stałe do ustaw ustrojowych poszczególnych szczebli samorządu, lecz stanowi wyjątkowe rozwiązanie na czas sytuacji kryzysowej związanej z COVID-19. Ustawodawca uciął tym samym szeroką dyskusję samorządowców i organów nadzoru co do tego, czy dotychczas obowiązujące przepisy samorządowe, dopuszczają takie rozwiązanie.

W pierwotnej ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach (....) dodano art. 15 zzx na mocy którego organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego oraz kolegialnie organy wykonawcze w jednostkach samorządu terytorialnego, mogą zwoływać i odbywać obrady, sesje, posiedzenia, zgromadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11628

Wydanie: 11628

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament