Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Elektroniczny sąd gospodarczy na bazie pliku JPK

07 kwietnia 2020 | Prawo co dnia | Grzegorz Prigan, Karol Pachnik

Grzegorz Prigan Karol Pachnik Odpowiednie wykorzystanie istniejących już baz danych pozwoliłoby uniezależnić wymiar sprawiedliwości od czynnika ludzkiego. Kolejne kwarantanny nie paraliżowałyby już sądów, przynajmniej jeśli chodzi o sprawy ważne dla przedsiębiorców.

Covid-19 obnażył stan polskiego wymiaru sprawiedliwości i jego uzależnienie od czynnika ludzkiego oraz tradycyjnego doręczania listów sądowych. Wirus zamroził sprawy gospodarcze, a tym samym odebrał jedyny środek przymusu państwowego, jaki posiadał wierzyciel względem dłużnika. Stan taki nigdy więcej w przyszłości nie powinien się powtórzyć. Zmiany są niezbędne natychmiast. Chodzi o utworzenie elektronicznego sądu gospodarczego.

Wirus zabił kredyt

Brak realnej możliwości odzyskania długu według państwowej procedury to de facto zamrożenie kredytu kupieckiego i powrót do płatności z góry, bo każdy teraz będzie kumulował gotówkę i nikt nie odważy się zaryzykować wydania towaru, pracując na kilkuprocentowej marży. Znamienne są teraz także rozmowy najemców z wynajmującymi, którzy podczas negocjacji obniżki czynszu podnoszą od razu argument „to proszę mnie pozwać". Zresztą jeszcze przed stanem zagrożenia epidemicznego wizja procesu sądowego nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11628

Wydanie: 11628

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament