Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finanse: kiedy dopuszczalne przesunięcia wydatków między działami klasyfikacji budżetowej

07 kwietnia 2020 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Nowe przepisy przyznały wójtowi prawo do dokonywania przesunięć wydatków między działami klasyfikacji budżetowej. Uprawnienie to związane jest z zapewnieniem realizacji zadań dotyczących przeciwdziałania CVD-19.

- Jestem pracownikiem referatu księgowości urzędu gminy. Czy nowe przepisy tzw. tarczy antykryzysowej umożliwiają wójtowi dokonywanie przesunięć wydatków pomiędzy działami klasyfikacji budżetowej? I czy dotyczą one realizacji wszelkich zadań gminy? Dotychczas ustawa o finansach publicznych wykluczała taką możliwość.

Odpowiadając na pytanie, należy przytoczyć przepisy ustawy o finansach publicznych (u.f.p.) dotyczące kompetencji organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dokonywania przesunięć wydatków tej jednostki. Status organu wykonawczego w gminie ma wójt (burmistrz, prezydent miasta). Zasadniczo, ww. problematyka ujęta została w art. 258 w zw. z art. 257 u.f.p. I tak, zgodnie z art. 258 ust. 1 u.f.p., organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może upoważnić zarząd do:

- dokonywania innych zmian w planie wydatków niż określone w art. 257, z wyłączeniem przeniesień wydatków między działami;

- przekazania niektórych uprawnień do dokonywania przeniesień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11628

Wydanie: 11628

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament