Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polityka pandemii

07 kwietnia 2020 | Opinie | Michał Boni

Wierzę, że siła społecznego lęku, solidarności oraz mądrości wygra w końcu w Polsce z siłą pychy, zagubienia i bezduszności. I że skupimy energię na koronawirusie, a nie nacjowirusie – pisze były europoseł i minister w rządzie Donalda Tuska.

Żyjemy w czasach globalnej zarazy i nie potrafiliśmy dać sobie z nią rady, szczególnie na początku. Nie tylko u nas, ale i we wszystkich krajach: również przez błędy Borisa Johnsona i Donalda Trumpa, którzy bagatelizowali zarazę, czy rząd hiszpański, który nie zastopował wielkiego zgromadzenia – manifestacji 8 marca.

Światowe wzorce

Jakie są przykłady dawania sobie rady z wyzwaniami pandemii? Korea Południowa uruchomiła specjalne działania: nie tylko cyfrowy monitoring osób zainfekowanych, ale i ich kontaktów, by wiedzieć, jak wirus może się rozsiewać, lecz też by ostrzegać osoby mające kontakt z chorymi, żeby były uważne. Algorytmiczne modele skróciły czas rozpoznania trajektorii z 24 godzin do 10 minut. Wszystko za zgodą wprowadzonych czasowo przepisów, by nie wywoływać sporu o prawa obywatelskie, tylko otwarcie i jasno powiedzieć społeczeństwu, że w imię bezpieczeństwa i zdrowia takie inwigilacyjne kroki są potrzebne. No i klucz do koreańskiej sprawności w zarządzaniu kryzysem – setki tysięcy testów oraz klarowna polityka wobec grup wysokiego ryzyka (choroby przewlekłe, cukrzyca, choroby dróg oddechowych, osłabieni odpornościowo w trakcie oraz po terapiach nowotworowych i sterydowych, seniorzy). Dodatkowo w Korei na kwiecień wprowadzono tzw. minimalne wynagrodzenie podstawowe dla wszystkich, utrzymując spokój społeczny, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11628

Wydanie: 11628

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament