Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd administracyjny: za rozbiórkę muru granicznego odpowiadają wszyscy właściciele

07 kwietnia 2020 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Ów stuletni obiekt należy traktować jako współwłasność właścicieli odgrodzonych nim posesji – orzekł sąd. Mimo, że wszyscy oni uznali rozbiórkę fragmentu muru za konieczną ze względu na groźbę zawalenia się, każdy z nich twierdził, że to nie na niego powinien być nałożony taki obowiązek.

Za literacki pierwowzór sprawy mógłby posłużyć spór o mur graniczny, rozgrywający się w komedii Aleksandra Fredry „Zemsta". Ale podczas gdy tamten spór zakończyła zgoda zwaśnionych sąsiadów, w wersji współczesnej niezbędny okazał się wyrok sądowy.

O złym stanie technicznym muru granicznego, oddzielającego dwie posesje w śródmieściu Lublina, zawiadomiła powiatowego inspektora nadzoru budowlanego (PINB) właścicielka jednej z nich. Trzykrotne oględziny potwierdziły, że pomiędzy dwiema działkami, należącymi do różnych właścicieli, znajduje się stary mur graniczny. Zbudowany metodą tradycyjną z cegły i opoki, ma 23,67 m długości, z czego ponad 7 m grozi zawaleniem. Potwierdza to opinia techniczna.

Nikt się nie przyznawał

PINB nakazał więc współwłaścicielom działek rozbiórkę tego odcinka muru. W wyniku odwołania od tej decyzji, wojewódzki inspektor nadzoru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11628

Wydanie: 11628

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament