Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nikt nie wywiesił białej flagi

29 kwietnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz

Prezes Gersdorf była i jest twarzą obrony wartości fundamentalnych dla sądów – mówi Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego i jego rzecznik prasowy.

 

Nawet w czasach pandemii koronawirusa atmosfera wokół Sądu Najwyższego nie przestaje być gorąca... Mówi się, że tym razem nie za sprawą tzw. nowych sędziów, tylko tych, którzy do tej pory stali na straży praworządności i walczyli o niezależny Sąd Najwyższy.

Rzeczywiście tak jest. Spotykamy się z zarzutami bierności. Uważam, że są niesprawiedliwe. Na obecną sytuację niewątpliwie wpływ ma fakt, że 30 kwietnia pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf kończy kadencję. To ostatni tydzień jej pracy i wydaje się, że jest to koniec pewnego rozdziału historii Sądu Najwyższego. Z chwilą objęcia funkcji pierwszego prezesa przez sędziego wybranego przez prezydenta SN może stać się w większym stopniu organem spełniającym oczekiwania obecnej władzy. A to nie będzie miało już nic wspólnego z wymierzaniem sprawiedliwości. Z czasem zmieni się też postrzeganie SN przez społeczeństwo i sędziów. Prezes Gersdorf była i jest twarzą obrony wartości fundamentalnych dla sądów. W niedalekiej przyszłości może to już nie być tak eksponowane.

To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament