Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie z długu

29 kwietnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Aleksander Turczyn

Sytuacja ekonomiczna przedsiębiorców wynikająca z pandemii, przejawiająca się m.in. w ponoszeniu różnorodnych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej bez osiągania zakładanego celu zarobkowego, przywołuje na myśl od dawna znaną instytucję prawa prywatnego, jaką jest zwolnienie z długu. Instytucja ta jest często konieczna – bezpośrednio lub pośrednio – aby przedsiębiorca mógł utrzymywać działalność gospodarczą, zatrudniając tych samych pracowników, mając z czego płacić za specyficzny towar, jakim jest praca, czy wręcz do tego, aby w przyszłości w ogóle móc z danym przedsiębiorcą wciąż współpracować, osiągając wspólnie z nim lub dzięki niemu zysk (zwłaszcza gdy dotychczasowa współpraca przebiegała prawidłowo, a potencjalna współpraca z nowym podmiotem po ustaniu pandemii nie jest pewna).

Być może przydatna w dzisiejszych czasach regulacja zwolnienia z długu została ujęta w art. 508 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.

Zwolnienie z długu jest umową (wyrok SN z 30 maja 2014 r., sygn. akt III CSK 224/13, OSNC 2015, nr 4, poz. 52). Nie można go kwalifikować jako oświadczenia strony, będącego treścią innej umowy. Jest ono umową, na podstawie której dochodzi do wygaśnięcia zobowiązania z momentem jej zawarcia, ze skutkiem na przyszłość (wyrok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament