Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Test dla Moskwy, napięcie rośnie

29 kwietnia 2020 | Świat | Rusłan Szoszyn
Mer Moskwy poprosił rząd, by do stołecznych szpitali zakaźnych wysłano studentów IV i V roku medycyny
źródło: AFP
Mer Moskwy poprosił rząd, by do stołecznych szpitali zakaźnych wysłano studentów IV i V roku medycyny

Pod względem liczby chorych Rosja wyprzedziła Chiny i znalazła się w ósemce najbardziej dotkniętych pandemią krajów. Koronawirus najbardziej uderzył w stolicę.

 

We wtorek prezydent Władimir Putin ogłosił, że kwarantanna nie skończy się w Rosji, jak zapowiadano, 30 kwietnia, lecz zostanie przedłużona do 11 maja. Apelował o „maksymalną mobilizację i dyscyplinę". – Nie przeszliśmy jeszcze szczytu zachorowań – ostrzegł. Wprowadzone przez rosyjskiego przywódcę ograniczenia obowiązują od 28 marca.

Od tamtej pory w kraju zamknięte jest niemal wszystko, działają jedynie sklepy z żywnością, apteki oraz zakłady pracy „niezbędne do funkcjonowania państwa". Granice kraju pozostają zamknięte, odwołano wszystkie imprezy masowe, lotniska otwarte są jedynie dla rządowych samolotów ściągających Rosjan z zagranicy.

– To jest największe wyzwanie dla prezydenta Władimira Putina, odkąd rządzi krajem. Nie możemy nawet sobie wyobrazić, jakie napięcie panuje obecnie w rosyjskim społeczeństwie. Nikt nie wie, jakie będą skutki gospodarcze epidemii – przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Aleksiej Muchin, moskiewski politolog, sympatyzujący z Kremlem.

Z wtorkowych danych rosyjskiego resortu zdrowia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament