Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednostka miasta nie wyliczy współczynnika według zatrudnienia

29 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Średnioroczne zatrudnienie w etatach osób związanych wyłącznie z działalnością opodatkowaną nie przekłada się w żadnej mierze na stopień wykorzystania nabytych towarów i usług do celów działalności gospodarczej.

W maju 2016 r. miasto złożyło wniosek o wydanie interpretacji dotyczącej VAT. Wskazało, że jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Od stycznia 2014 r. dokonuje scentralizowanych rozliczeń podatku łącznie z własnymi jednostkami budżetowymi.

Miasto tłumaczyło dalej, że w celu realizacji zadań własnych powołuje do życia jednostki budżetowe. Jedną z nich są usługi komunalne, których celem jest realizacja zadań związanych z zarządzaniem szaletami miejskimi i schroniskiem dla zwierząt.

Chciało się upewnić co do prawidłowości wyliczenia tzw. prewspółczynnika w VAT.

W przypadku usług komunalnych chciało wyliczyć go w oparciu o zatrudnienie. Podkreśliło, że w przypadku jednostki budżetowej usługi komunalne, roczny obrót z działalności gospodarczej ma charakter przypadkowy, uzależniony od sytuacji losowych (m.in. od ilości osób chętnych do nabycia psów i kotów, ilości zwierząt padłych, czy wyłapanych, ilości osób korzystających z szaletów). Cen usług nie kształtuje konkurencyjny rynek popytu i podaży, ale ustala je zarządzenie prezydenta miasta.

W ocenie samorządowców powyższe czynniki w kolejnych latach mogłyby powodować nieuzasadnione, znaczne różnice w wysokości prewspółczynnika. Nic...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament