Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilka uwag o rozprawach online w prawie polskim

29 kwietnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Krzysztof Kurosz

Aktualny stan prawny uniemożliwia przeprowadzenie rozpraw i posiedzeń jawnych w sposób najbardziej w chwili obecnej oczekiwany.

W postępowaniu cywilnym przepisy o tzw. rozprawie odmiejscowionej – art. 151 § 2 kodeksu postępowania cywilnego i rozporządzenie wykonawcze ministra sprawiedliwości do art. 235 § 2 k.p.c. – jednoznacznie stanowią o konieczności obecności w sądzie osób korzystających z urządzeń audio-wideo. Treść przepisu nie pozwala na odmienną interpretację: „W takim przypadku uczestnicy postępowania mogą brać udział w posiedzeniu sądowym, gdy przebywają w budynku innego sądu, i dokonywać tam czynności procesowych, a przebieg czynności procesowych transmituje się z sali sądowej sądu". Podobne stanowisko zajął SN w postanowieniu z 13 listopada 2019 r. III CZP 13/19, wskazując na trzy motywy takiego rozwiązania: powaga postępowania, identyfikacja osób biorących udział w czynnościach oraz bezpieczeństwo przesyłu danych. SN w tej sprawie uznał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament