Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bank jak ślepy kasjer: o realizacji gwarancji w dobie Covid-19

29 kwietnia 2020 | Prawo co dnia | Michał Romanowski, Piotr Haiduk

Spowodowane pandemią spowolnienie gospodarki postawiło wiele spółek w trudnej sytuacji ekonomicznej, zmuszając je do walki o przetrwanie. Warto więc, by wobec wyjątkowych okoliczności przedsiębiorcy przypomnieli sobie o istnieniu wyjątkowych środków prawnych.

 

Żyjemy w ciekawych czasach. Pandemia koronawirusa oraz związana z nią legislacja i środki ostrożności nagle zmieniły rzeczywistość w sposób, jakiego nie mogliśmy się spodziewać. Patrząc na obecną sytuację, można zrozumieć, dlaczego „obyś żył w ciekawych czasach" miało być chińskim przekleństwem, a nie życzeniem interesujących doświadczeń.

Covid-19 wymusza zmiany we wszystkich dziedzinach życia. Musimy się do nich zaadaptować. W dziedzinie prawa adaptacja polega nie tylko na stanowieniu nowego, „kryzysowego" prawa. Polega także na sięgnięciu po instytucje prawne, które przewidziane są na sytuacje nadzwyczajne i których nie wykorzystujemy w zwykłym życiu na co dzień.

Przerzucanie ryzyka

Jednym ze stosunków prawnych, na który należy obecnie spoglądać przez pryzmat istniejących wyjątkowych okoliczności, jest stosunek gwarancji bankowej. Jest to stosunek o tyle wyjątkowy, że typowo powstanie odpowiedzialności gwarancyjnej banku wiąże się z istnieniem „trójkąta" stosunków prawnych. Bank, udzielając gwarancji, zobowiązuje się wobec beneficjenta gwarancji, że wypłaci mu określoną kwotę, gdy zajdzie pewne zdarzenie (zazwyczaj gdy nie zostanie wykonane zabezpieczane zobowiązanie pieniężne). Jednocześnie udzielenie gwarancji zazwyczaj jest wynikiem zawarcia umowy zlecenia gwarancji między zlecającym a bankiem-gwarantem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament