Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zobowiązania powstałe w wyniku zawarcia umowy najmu w galeriach wygasną

29 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Damian Dobosz

Dla zrozumienia przepisów ustawy antykryzysowej najważniejsze jest wyjaśnienie znaczenia wzajemnych zobowiązań stron umów najmu. Tylko w ten sposób możliwe jest ustalenie konsekwencji norm prawnych zapisanych w ustawie. Jakie one są?

W tzw. ustawie antykryzysowej (z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. poz. 568.) szereg postanowień wywiera wpływ na prawa i obowiązki stron w umowach najmu. Zastosowane przez ustawodawcę zwroty pozostawiają szerokie możliwości ich wykładni.

Zgodnie z art. 15ze ust. 1 ustawy, w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m.kw. wygasają wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej (umowy).

Wygaśnięcie wzajemnych zobowiązań

W odpowiedzi na pytanie, co miał na myśli ustawodawca posługując się pojęciem „wygaśnięcie wzajemnych zobowiązań" pomocna będzie intuicja językowa każdego użytkownika języka polskiego. Zgodnie z definicją słownika języka polskiego „wygasnąć" oznacza „stracić ważność". Wykładnia językowa prowadzi więc do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament