Czy zobowiązania powstałe w wyniku zawarcia umowy najmu w galeriach wygasną
Dla zrozumienia przepisów ustawy antykryzysowej najważniejsze jest wyjaśnienie znaczenia wzajemnych zobowiązań stron umów najmu. Tylko w ten sposób możliwe jest ustalenie konsekwencji norm prawnych zapisanych w ustawie. Jakie one są?
W tzw. ustawie antykryzysowej (z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. poz. 568.) szereg postanowień wywiera wpływ na prawa i obowiązki stron w umowach najmu. Zastosowane przez ustawodawcę zwroty pozostawiają szerokie możliwości ich wykładni.
Zgodnie z art. 15ze ust. 1 ustawy, w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m.kw. wygasają wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej (umowy).
Wygaśnięcie wzajemnych zobowiązań
W odpowiedzi na pytanie, co miał na myśli ustawodawca posługując się pojęciem „wygaśnięcie wzajemnych zobowiązań" pomocna będzie intuicja językowa każdego użytkownika języka polskiego. Zgodnie z definicją słownika języka polskiego „wygasnąć" oznacza „stracić ważność". Wykładnia językowa prowadzi więc do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta