Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak chronić dane księgowe

29 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Agnieszka Gajewska

W polityce rachunkowości jednostka powinna opisać system służący ochronie danych i ich zbiorów, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i innych dokumentów stanowiących podstawę dokonanych w nich zapisów. Oczywiście system ten powinien istnieć nie tylko na papierze.

 

Przed czym, a nawet przed kim chronimy nasze dane? Przed fizyczną utratą, przed kradzieżą, przed zaszyfrowaniem, a nawet przed pracownikami, np. zabezpieczając tajemnicę wynagrodzeń.

Zasady ochrony danych i terminów ich przechowywania zostały opisane w rozdziale 8 ustawy o rachunkowości „Ochrona danych" (dalej: uor). Regulacje te powstały ponad 25 lat temu i przede wszystkim dotyczą zasobów gromadzonych w formie papierowej. W odniesieniu do danych systemu informatycznego rachunkowości zawarto dość ogólne stwierdzenie, że należy stosować odpowiednie rozwiązania programowe i organizacyjne, chroniące przed nieupoważnionym dostępem lub zniszczeniem (art. 71 ust. 2 uor).

W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, co składa się na dane gromadzone w księgowości jednostki. Należą do nich:

∑ sprawozdania finansowe i inne sprawozdania sporządzane przez jednostkę,

∑ księgi rachunkowe,

∑ dokumentacja podatkowa, w tym deklaracje i ewidencje,

∑ dokumenty kadrowo-płacowe,

∑ dowody źródłowe,

∑ umowy, polisy itp.,

∑ inne.

Dowody źródłowe

Dokumenty, których jest najwięcej – stanowią podstawę zapisu w księgach i mogą być w jednej jednostce generowane i przechowywane w różnych formach:

∑ papierowej,

∑ elektronicznej powstałej z formy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament