Jak chronić dane księgowe
W polityce rachunkowości jednostka powinna opisać system służący ochronie danych i ich zbiorów, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i innych dokumentów stanowiących podstawę dokonanych w nich zapisów. Oczywiście system ten powinien istnieć nie tylko na papierze.
Przed czym, a nawet przed kim chronimy nasze dane? Przed fizyczną utratą, przed kradzieżą, przed zaszyfrowaniem, a nawet przed pracownikami, np. zabezpieczając tajemnicę wynagrodzeń.
Zasady ochrony danych i terminów ich przechowywania zostały opisane w rozdziale 8 ustawy o rachunkowości „Ochrona danych" (dalej: uor). Regulacje te powstały ponad 25 lat temu i przede wszystkim dotyczą zasobów gromadzonych w formie papierowej. W odniesieniu do danych systemu informatycznego rachunkowości zawarto dość ogólne stwierdzenie, że należy stosować odpowiednie rozwiązania programowe i organizacyjne, chroniące przed nieupoważnionym dostępem lub zniszczeniem (art. 71 ust. 2 uor).
W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, co składa się na dane gromadzone w księgowości jednostki. Należą do nich:
∑ sprawozdania finansowe i inne sprawozdania sporządzane przez jednostkę,
∑ księgi rachunkowe,
∑ dokumentacja podatkowa, w tym deklaracje i ewidencje,
∑ dokumenty kadrowo-płacowe,
∑ dowody źródłowe,
∑ umowy, polisy itp.,
∑ inne.
Dowody źródłowe
Dokumenty, których jest najwięcej – stanowią podstawę zapisu w księgach i mogą być w jednej jednostce generowane i przechowywane w różnych formach:
∑ papierowej,
∑ elektronicznej powstałej z formy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta