Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mamy poczucie, że jesteśmy klientom naprawdę potrzebni

29 kwietnia 2020 | Ranking firm doradztwa podatkowego
źródło: materiały prasowe

Jak zmieni się rynek doradztwa w wyniku epidemii i kryzysu oraz jakiego wsparcia oczekują teraz przedsiębiorcy – mówi Mateusz Pociask, partner zarządzający Działem Doradztwa Podatkowego i Prawnego EY.

 

 

Wyniki tegorocznego rankingu „Rzeczpospolitej" pokazują, że 2019 r. był bardzo dobry dla rynku doradztwa podatkowego. Teraz jesteśmy jednak w nowej rzeczywistości. W jaki sposób Covid-19 zmieni ten rynek?

Trudno obecnie prognozować, jaki będzie obraz polskiej gospodarki po epidemii. Przygotowujemy się na różne scenariusze. Ten najczarniejszy zakłada poważne kłopoty wielu firm, te które pozostaną na rynku mogą mieć niezwykle trudną sytuację finansową. Zmniejszyłyby swoją aktywność np. w zakresie inwestycji.

Taki scenariusz zakłada też znaczne pogorszenie sytuacji na rynku doradztwa podatkowego.

Na ile jest on prawdopodobny?

Zakładam, że czarny scenariusz nie zostanie zrealizowany. Mimo to nie unikniemy zawirowań. Po okresie zamrożenia gospodarki nastąpi odbicie. Obszary, które teraz są unieruchomione, np. transakcje, powinny ruszyć, do gry wrócą też fundusze inwestycyjne. Przedsiębiorcy z różnych branż będą walczyć o utrzymanie biznesu. A jeśli chodzi o rynek doradztwa podatkowego, przetrwa ten, kto będzie najbardziej elastyczny i szybko dostosuje się do nowych warunków.

Co to oznacza w praktyce?

Czeka nas okres weryfikacji. W ostatnich latach rynek doradztwa podatkowego rozwijał się niezwykle dynamicznie, ponieważ rosła cała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament