Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krytyczny test elektromobilności

29 kwietnia 2020 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Najbliższe miesiące mogą przesądzić o przyszłości rynku elektromobilności
źródło: Shutterstock
Najbliższe miesiące mogą przesądzić o przyszłości rynku elektromobilności

Nadchodzące miesiące to dla e-aut przełomowy moment. Branża, która rosła jak na drożdżach, dzisiaj hamuje – jak cała gospodarka. Szybkość wyjścia z kryzysu może przesądzić o tym, czy przyszłość będzie należeć do aut elektrycznych. materiaŁ powstał we współpracy z Innogy Polska

 

Jeszcze kilka tygodni temu konkluzje analityków i ekspertów organizacji monitorujących rozwój elektromobilności na świecie można było przewidywać z dużą dozą prawdopodobieństwa. – W ciągu ostatnich dziesięciu lat doszło do gwałtownego przyrostu liczby aut elektrycznych, których liczba przekroczyła w 2018 r. 5 mln, co oznacza 63-proc. przyrost w stosunku do poprzedniego roku – czytamy w ubiegłorocznym raporcie Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

– Około 45 proc. pojazdów elektrycznych z całego świata, czyli ok. 2,3 mln aut, w 2018 r. jeździło po chińskich drogach – konkludują autorzy raportu, wskazując na 6-proc. wzrost w stosunku do poprzedniego roku. – Europa odpowiadała za 24 proc. globalnej e-floty, a Stany Zjednoczone za 22 proc. – podsumowywano. Wszystko wskazuje jednak na to, że ten obrazek zaczął się zmieniać w 2019 r.

Zmienna dynamika

Sugerują to ustalenia analityków firmy konsultingowej McKinsey. Opublikowany przez nich na początku marca raport dodawał umiarkowanej otuchy w obliczu przemieszczającej się z Chin na Zachód pandemii koronawirusa. Wynikały z niego dwie konkluzje: globalny marsz elektrycznych pojazdów wyhamowuje (wzrost w porównaniu z 2018 r. dobił „zaledwie" 9 proc., czyli 2,3 mln sprzedanych pojazdów), za to najważniejszym, niosącym najwięcej możliwości, rynkiem dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament