Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy widzimy zwiastun tryumfu budynków z prefabrykatów

29 kwietnia 2020 | Ekonomia i rynek | Adam Roguski
HM Factory w Sochaczewie produkuje prefabrykaty głównie na eksport do Skandynawii, ale w tym roku ma stworzyć kompletny system na potrzeby spółki matki, dewelopera HM Inwest.
źródło: materiały prasowe
HM Factory w Sochaczewie produkuje prefabrykaty głównie na eksport do Skandynawii, ale w tym roku ma stworzyć kompletny system na potrzeby spółki matki, dewelopera HM Inwest.

Po latach spekulacji i oczekiwań państwo podpisało z prywatnymi przedsiębiorcami duże kontrakty na budowę osiedli z betonowych klocków. Czy ta technologia znajdzie zastosowanie także poza programem Mieszkanie+?

 

Chociaż nad Wisłą pracuje niejeden zakład produkcji betonowych elementów prefabrykowanych – w tym fabryki należące do giełdowego potentata, Pekabeksu – to technologia nie cieszy się powodzeniem u deweloperów mieszkaniowych. Gros produkcji polskie zakłady eksportują do Skandynawii. Czy po pandemii niechęć do nowej generacji wielkiej płyty nad Wisłą przeminie?

Skala będzie rosła

Jako oczywistą szansę dla prefabrykatów wskazywano rządowy program Mieszkanie+. W 2018 r. decydenci przeprowadzili nawet konkurs na opracowanie technologii, jednak sprawa ucichła. Ale ostatnie tygodnie to przełom.

Najpierw notowana na giełdzie spółka HM Inwest podpisała z Agencją Rozwoju Przemysłu umowę zakładającą budowę w ramach joint venture zakładu produkcji prefabrykatów w Świętokrzyskiem – w głównej mierze na potrzeby Mieszkania+. Chwilę później kontrakt na postawienie osiedla w Toruniu otrzymał wspomniany Pekabex.

– Planowany start produkcji rozruchowej to IV kwartał 2021 r., a docelowa produkcja przy wykorzystaniu pełnych mocy produkcyjnych ruszy w I kwartale 2022 r. – mówi Piotr...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament