Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O potrzebie cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości

29 kwietnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Artur Kotowski

Pojęcia zarządzania czasem pracy i zasobami cyfrowymi są w zasadzie sobie obce, a szczytem osiągnięć jest wykorzystanie popularnego edytora tekstu.

Pandemia ukazała potencjał technik informatycznych. Nagle okazało się, że znaczna część czynności, przede wszystkim tych związanych z pracą biurową, obsługą kancelaryjną, prowadzeniem ewidencji itp., nie tylko może, ale i powinna być organizowana w formie cyfrowej, przy użyciu narzędzi informatycznych. To, co powszechne jest w sektorze biznesu – delikatnie rzecz ujmując – bardzo wolno docierało do wymiaru sprawiedliwości, przede wszystkim sądów.

Korespondencja w wymiarze sprawiedliwości w dalszym ciągu prowadzona jest w tradycyjny sposób, tj. za pomocą poczty, a zasada pisemności postępowania pojmowana jest dosłownie, tak jak została pomyślana dla procesu inkwizycyjnego, tj. jako konieczność tradycyjnego archiwizowania czynności procesowych wykonywanych w toku postępowania oraz innych dokumentów, które pojawiają się w tym postępowaniu. Przy czym ową pisemność pojmuje się w ten sposób, że akta sprawy mają formę pisemną (tradycyjną), a wszelkie kopie elektroniczne wykonywane są w miarę potrzeb. Mają więc status całkowicie dodatkowych materiałów.

Tymczasem warto się zastanowić, jak przyspieszyłaby praca sądów, gdyby najistotniejsze dokumenty akt spraw (protokoły z rozpraw, protokoły z przeprowadzenia czynności dowodowych itp.) miały swój odpowiednik cyfrowy.

Brak wiedzy

Brzmi jak science fiction? Przeciwko takim postulatom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament