Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stosowanie kart paliwowych

29 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Damian Libertowski

Wiele firm korzysta z bezgotówkowego zakupu paliwa do posiadanych samochodów, co może skutkować brakiem odliczenia VAT. Dla swego bezpieczeństwa powinny one przeanalizować zapisy zawartych umów i zdecydować, czy nie mają do czynienia z usługą finansową czy też dostawą towaru czyli paliwa.

 

W maju 2019 roku, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku, sygn. C-235/18, wydanym w sprawie: Vega International Car Transport and Logistic-Trading GmbH przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie, będącym odpowiedzią na zadane przez Naczelny Sąd Administracyjny pytanie prejudycjalne, rozstrzygnął, że udostępnienie kart paliwowych przez spółkę dominującą swoim spółkom zależnym, umożliwiające tym ostatnim zaopatrzenie w paliwo własnych pojazdów, może zostać uznane za usługę finansową, zwolnioną z podatku od towarów i usług (VAT). Tym samym TSUE poddał pod wątpliwość prawidłowość dokonywanych przez wielu podatników rozliczeń podatku od towarów i usług od zakupów paliwa (lub innych usług dodatkowych) dokonywanych za pośrednictwem kart paliwowych.

Charakter świadczonej usługi

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że uznanie, że usługa udostępnienia karty paliwowej jest usługą zwolnioną z podatku VAT, skutkuje niemożliwością odliczenia podatku VAT od transakcji zrealizowanych za pomocą kart paliwowych. Innymi słowy, w przypadku nabycia za pomocą takiej karty paliwa bądź innych towarów czy usług (często za pomocą kart paliwowych możliwy jest zakup usług i towarów dodatkowych np. usługi myjni czy zakup płynu do spryskiwaczy) korzystający z karty paliwowej utraciłby prawo do odliczenia podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament