Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki VAT obniżenia, odroczenia oraz umorzenia czynszów

30 czerwca 2020 | Dobra Administracja | Janina Fornalik

W związku z pandemią COVID-19 zostały wprowadzone szczególne przepisy umożliwiające jednostkom samorządowym: umorzenie w całości lub w części, odroczenie płatności, rozłożenie na raty należności z tytułu najmu, dzierżawy i użytkowania nieruchomości.

Wójt/prezydent miasta może na podstawie tych szczególnych przepisów obniżyć lub całkowicie umorzyć czynsz np. zakładowi fryzjerskiemu lub kosmetycznemu. Co istotne, wójt może również zastosować powyższe ulgi przypadające komunalnym jednostkom organizacyjnym, działającym w formie jednostki budżetowej, samorządowego zakładu budżetowego lub samorządowej instytucji kultury. Przykładowo, wójt może również pozytywnie rozpoznać wniosek podmiotu prowadzącego szkolny sklepik o umorzenie czynszu za wynajem pomieszczenia w szkole.

Aneks do umowy

Z punktu widzenia rozliczeń VAT istotnych jest kilka aspektów. Po pierwsze, konieczne jest podpisanie aneksu do umowy najmu dotyczącego obniżenia wysokości czynszu, odroczenia terminu płatności, bądź umorzenia czynszu.

Obniżenie wysokości czynszu nie będzie problematyczne z punktu widzenia VAT – po podpisaniu aneksu, w rozliczeniach VAT jednostki będzie ujmowana niższa wartość czynszu. Jeśli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11697

Wydanie: 11697

Spis treści

Reklama

Dodatek

Komunikaty

Prospekt NN Nasze Jutro 2025

Prospekt NN

Prospekt NN OFE

Nieprzypisane

Prospekt NN DFE

Zamów abonament