Co zmienia tarcza 4.0 w finansach samorządów?
Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego będzie mógł zmienić uchwałę budżetową na rok 2020, ale w ograniczonym zakresie. Włodarze nie mogą liczyć na umorzenie nieprzekazanych wpłat janosikowego.
Samorząd terytorialny po kilku miesiącach trwającej pandemii doczekał się wsparcia ze strony prawodawcy w ustawie z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (dalej: ustawa o dopłatach, zwana tarczą 4.0). Regulacja ta wprowadza ograniczone czasowo rozwiązania pozwalające na zwiększenie zadłużania się samorządów oraz utrzymanie ich płynności finansowej. Dotyczą one m.in.
- modyfikacji zasady równoważenia wydatków bieżących dochodami bieżącymi,
- indywidualnego wskaźnika zadłużenia,
- janosikowego,
- ulg w dochodach z nieruchomości samorządowych.
Na co w szczególności powinny zwrócić uwagę jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.) przy ich wprowadzaniu?
Szczególne potrzeby wydatkowe, ubytek w dochodach
Dwa główne problemy dotykają samorząd terytorialny w czasie epidemii. Pierwszym jest konieczność zwiększenia wysokości wydatków w stosunku do tej zaplanowanej w budżecie na 2020 r. Samorządy zmuszone są bowiem do zwiększenia finansowania newralgicznych potrzeb wspólnoty, kluczowych dla przeciwdziałania pandemii i jej skutkom, np. ponoszenie kosztów zmian standardów sanitarnych, dezynfekcji ulic i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta