Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z odpadów stworzyć zasoby

30 czerwca 2020 | Rzecz o prawie | Michał Łyszkowski

Zrównoważona konsumpcja to nowy azymut w polityce Unii Europejskiej.

Kierowana przez Ursulę von der Leyen Komisja Europejska przedstawiła w grudniu 2019 r. Europejski Zielony Ład – strategię przebudowania Unii Europejskiej, aby do 2050 r. uczynić ją obszarem neutralnym pod względem wpływu na klimat, o konkurencyjnym przemyśle. Co istotne, osiągnięcie tych celów ma być połączone z utrzymaniem wysokiego poziomu życia mieszkańców Unii.

Nic nowego

Prowadzenie tak „awangardowej" strategii może wydawać się zupełnie oderwane od rzeczywistości, jednak nie jest niczym nowym – stanowi jedynie kontynuację wcześniejszych projektów. Przypomnijmy, że w 2008 r. Komisja zaproponowała pakiet działań i wniosków dotyczących zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz zrównoważonej polityki przemysłowej, mających na celu m.in. zwiększenie efektywności środowiskowej produktów w ciągu ich całego cyklu życia, zwiększenie świadomości konsumentów oraz popytu na zrównoważone towary i technologie produkcyjne. Uwzględniając rosnące obawy swych obywateli, dotyczące problemów środowiskowych i zmian klimatu, UE i jej państwa członkowskie podjęły aktywną współpracę przy ustaleniu pakietu globalnych zobowiązań w tym zakresie, a efektem jest Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, przyjęta jako rezolucja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w 2015 r. Przyjęto w niej 17 Celów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11697

Wydanie: 11697

Spis treści

Reklama

Dodatek

Komunikaty

Prospekt NN Nasze Jutro 2025

Prospekt NN

Prospekt NN OFE

Nieprzypisane

Prospekt NN DFE

Zamów abonament