Z odpadów stworzyć zasoby
Zrównoważona konsumpcja to nowy azymut w polityce Unii Europejskiej.
Kierowana przez Ursulę von der Leyen Komisja Europejska przedstawiła w grudniu 2019 r. Europejski Zielony Ład – strategię przebudowania Unii Europejskiej, aby do 2050 r. uczynić ją obszarem neutralnym pod względem wpływu na klimat, o konkurencyjnym przemyśle. Co istotne, osiągnięcie tych celów ma być połączone z utrzymaniem wysokiego poziomu życia mieszkańców Unii.
Nic nowego
Prowadzenie tak „awangardowej" strategii może wydawać się zupełnie oderwane od rzeczywistości, jednak nie jest niczym nowym – stanowi jedynie kontynuację wcześniejszych projektów. Przypomnijmy, że w 2008 r. Komisja zaproponowała pakiet działań i wniosków dotyczących zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz zrównoważonej polityki przemysłowej, mających na celu m.in. zwiększenie efektywności środowiskowej produktów w ciągu ich całego cyklu życia, zwiększenie świadomości konsumentów oraz popytu na zrównoważone towary i technologie produkcyjne. Uwzględniając rosnące obawy swych obywateli, dotyczące problemów środowiskowych i zmian klimatu, UE i jej państwa członkowskie podjęły aktywną współpracę przy ustaleniu pakietu globalnych zobowiązań w tym zakresie, a efektem jest Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, przyjęta jako rezolucja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w 2015 r. Przyjęto w niej 17 Celów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta