Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co władza kryje za tą tarczą

30 czerwca 2020 | Rzecz o prawie | Mikołaj Małecki

Porządkowanie chaosu prawnego wywołanego niespójnymi nowelizacjami może potrwać wiele lat.

Głośna już dzisiaj nowelizacja prawa karnego została ukryta w ustawie z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (DzU, poz. 1086). Nowela jest rażąco sprzeczna z konstytucją. Już w trakcie procesu legislacyjnego wskazywano na wadliwy tryb uchwalenia zmian, łamiący konstytucyjną zasadę trzech czytań, skrócenie terminów rozpatrywania przedłożenia przewidzianych dla nowelizacji kodeksów oraz skierowanie projektu do niewłaściwej komisji.

Mimo zastrzeżeń prezydent podpisał ustawę, by 24 czerwca 2020 r. istotne zmiany w prawie karnym weszły w życie. Co intrygujące, postąpił w sposób sprzeczny ze swoją własną decyzją, gdy w 2019 r. z powodu identycznych naruszeń procedury legislacyjnej skierował identyczne przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja ta może okazać się brzemienna w skutkach, gdy sądy kierować będą do TK analogiczne wnioski i masowo zawieszać postępowania karne lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11697

Wydanie: 11697

Spis treści

Reklama

Dodatek

Komunikaty

Prospekt NN Nasze Jutro 2025

Prospekt NN

Prospekt NN OFE

Nieprzypisane

Prospekt NN DFE

Zamów abonament