Twórcy i placówki artystyczne wzmacniają nas jak szczepionka
Kultura wytwarza pośrednio 10 proc. PKB Unii Europejskiej. Nasze samorządy wydają na kulturę dwa razy tyle co MKiDN. JACEK CIEŚLAK HANNA WAWROWSKA
Kiedy zaczynaliśmy pracę nad tym wydaniem specjalnym „Życia Regionów" – nie mieliśmy żadnej wątpliwości, jakie ten tytuł kryje sensy i znaczenia. Wszyscy po ataku koronawirusa ratowali się przecież oglądaniem filmów, w tym naszych laureatów Oscara – Pawła Pawlikowskiego, Romana Polańskiego i Andrzeja Wajdy, czytaniem książek, m.in. naszej laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk, słuchaniem muzyki, prezentacjami online.
Nawet ci, którzy nie zdają sobie na co dzień sprawy ze znaczenia sztuki w życiu codziennym oraz z tego, że jest najlepszym ambasadorem Polski, doczekali chwili podniosłej iluminacji jak ów Molierowski pan Jourdain, który po latach życia w nieświadomości zdaje sobie sprawę, że mówi prozą.
Czas na zmiany
W pandemii nasza proza, często przygnębiająca, kiedy znowu poczuliśmy się bezbronni wobec natury, była łatwiejsza do zniesienia właśnie dlatego, że arty-ści, choć znaleźli się wśród tych, którzy najwięcej stracili, byli nieustannie na pierwszej linii walki o podtrzymywanie nas na duchu. Wykorzystywali wszystkie środki wyrazu i przekazu, w tym dobrodziejstwo internetu. Bo kultura jest jak tlen. Nie da się bez niej żyć, również w świecie gier komputerowych, które mają fabuły, zaczerpnięte z książek i komiksów, graficznie wykreowane postaci i muzykę. Filmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta