Są coraz większe możliwości leczenia
W ciągu ostatnich lat dokonał się znaczący postęp w leczeniu raka płuca – mówi prof. Johan F. Vansteenkiste z Leuven University Hospital i Katholieke Universiteit Leuven w Belgii.
Materiał powstał we współpracy z MSD w ramach akcji społecznej Rzeczpospolitej #oddychaj
Jakie są doświadczenia Belgii w leczeniu raka płuca? Z jakich rozwiązań, pana zdaniem, powinny i mogłyby skorzystać inne kraje, takie jak Polska?
To raczej kwestia możliwości, a nie powinności. Oczywiście mógłbym szczegółowo opowiedzieć o naszej pracy, ale ostatecznie to, czy dane rozwiązanie można wdrożyć, zależy od kraju oraz poszczególnych lekarzy i środowiska, w którym leczą pacjentów. Ważnym aspektem naszego doświadczenia są wytyczne. Jeszcze kilka lat temu opracowywaliśmy je dla naszej sieci szpitali sami, ale uświadomiliśmy sobie, że ustalanie wspólnego stanowiska jest bardzo pracochłonne. W dodatku nasze wytyczne często okazywały się nieaktualne wkrótce po ich wydaniu. Dlatego w ostatnich latach w ramach naszej grupy oraz sieci, do której należy połowa szpitali we Flandrii – zaczęliśmy stosować wytyczne European Society for Medical Oncology (ESMO), które publikujemy na naszej stronie www.LLCG.be, gdzie są dostępne zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.
Oczywiście czasem pojawiają się kwestie o charakterze lokalnym i podejrzewam, że podobnie będzie w Polsce. Dlatego całym zespołem analizujemy wytyczne ESMO punkt po punkcie pod kątem tak zwanych rozszerzeń uwzględniających miejscowe praktyki, zasady refundacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta